Rosja ponownie blokuje strony internetowe związane z Bitcoinami

Blockchain

Rosja ponownie blokuje strony internetowe związane z Bitcoinami

Rosja ponownie blokuje strony internetowe związane z Bitcoinami
BestChange.ru, agregator dostawców pozagiełdowej (OTC) kryptokuranty w Rosji, jest jednym z wielu serwisów blokowanych przez krajową agencję cenzury internetowej Roskomnadzor.

Jest to trzeci blok firmy przez władze rosyjskie i jest wynikiem pozwu wniesionego przez Roskomnadzor, jak twierdzi szefowa działu public relations BestChange, Nikita Zuborev.
BestChange podaje aktualne ceny i podaż płynności u najpopularniejszych brokerów OTC w Rosji i krajach sąsiednich, ale nie zajmuje się handlem.

Jak powiedział Zuborev, poprzednie pozwy sądowe zostały skutecznie uchylone przez BestChange.

Podczas gdy sąd zatwierdził blokadę stron internetowych, w tym BestChange 22 stycznia, firma została powiadomiona dopiero 23 lipca.

„Zawsze słyszymy o pozwach „przypadkowo“, nigdy nie otrzymujemy wezwania do sądu [w czasie], a nasi prawnicy zawsze muszą wnioskować o przedłużenie terminu do odwołania się najpierw, a następnie dostać się do samego pozwu“, powiedział Zuborev.

Pozew dotyczył również stron internetowych z wiadomościami o kryptokur walucie, a nawet kwiaciarni internetowej, które według Roskomnadzora oferowały Bitcoin Revolution na sprzedaż lub towary w zamian za Bitcoin.
„Emisja i używanie bitcoinów jest zdecentralizowane i nie może być kontrolowane przez państwo, co narusza rosyjskie prawo“, czytamy w orzeczeniu sądu.

BestChange powiedział, że planuje odwołać się od decyzji i polecił użytkownikom albo użyć pełnomocnika, aby obejść blok, albo przejść do „lustrzanej“ wersji strony internetowej za pomocą domeny .net.

Bitcoin nie jest nielegalny w Rosji, ale nie może być używany jako środek płatniczy, zgodnie z projektem ustawy, który niedawno został podpisany przez prezydenta Władimira Putina.
Już w 2015 roku Rosja próbowała ograniczyć dostęp do stron kryptograficznych, blokując nawet takie zasoby jak Bitcoin.org.

Bank centralny kraju powiedział, że popiera takie działania w 2017 roku, jeśli platformy będą sprzedawać krypto walutę w Rosji.

W lipcu BestChange obejrzał prawie 3,3 mln odsłon, przy czym najwięcej ruchu pochodziło z Rosji, Ukrainy i Turkmenistanu, jak podaje serwis SimilarWeb.
OTC jest najpopularniejszym sposobem kupowania kryptografii w Rosji i krajach Wspólnoty Niepodległych Państw, powiedział Zuborev.

Back To Top